Slovníček - EX-IT

PREDAJ A SERVIS POČÍTAČOV A PRÍSLUŠENSTVA
Prejsť na obsah


Vysvetlivky niektorých použitých výrazov
_____________________________________________________________________________________________________________

Toto nie sú oficiálne texty z Wikipédie alebo z iných zdrojov. Je to opis výrazov vlastnými slovami podaný tak, aby sa mu dalo čo najjednoduchšie porozumieť. Preto sa vopred ospravedlňujem technicky zdatným návštevníkom, ak niečo nebude definované úplne presne. Vysvetlivky výrazov budú pribúdať v závislosti od voľného času.

CRAPWARE


je predinštalovaný softvér tretích strán na novom počítači alebo notebooku a určite nemá zmysel prekladať ho do slovenčiny doslovne. Väčšinou sa jedná o skúšobné verzie programov, ktorých autori zaplatili určitú čiastku výrobcovi notebooku alebo PC, čím mu vlastne znížili výrobné náklady. Preto by mal byť dotknutý model lacnejší. Prax ukazuje, že sa väčšinou jedná o programy, ktoré obťažujú svojím upozorňovaním na plné platené verzie. Navyše skoro ku každému z nich existuje náhrada, ktorá je voľne použiteľná, teda zadarmo, prípadne zadarmo za určitých podmienok (napr. vlastníctva legálnej verzie operačného systému). V určitých prípadoch sú predinštalované softvéry a nastavenia priamo nebezpečné (posledným známym závažným problémom bolo použitie nedostatočne preverenej falošnej certifikačnej autority v notebookoch Lenovo).

FREEWARE


je softvér použiteľný legálne bez poplatku. Treba však vedieť rozlíšiť (pomôže aj Google), či je ozaj zadarmo a či skutočnou cenou za jeho používanie nie je pribalený nepríjemný "bonus" (napríklad neustále vyskakujúce reklamy), prípadne trójsky kôň, ktorý vám bude chcieť ukradnúť čo najviac vašich citlivých údajov, alebo internetový červ, ktorý z vášho notebooku spraví "stroj na spamy", atď.

18. 2. 2018
Návrat na obsah